دسته بندی محصولات
آخرین محصولات
نماد اعتماد الکترونیک

سایت گلاس

سایت گلاس

ساید گلاس:
سایت گلاس تجهیزی برای عبور سیال می باشد که با استفاده از شیشه­های تعبیه شده امکان مشاهده حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت آن وجود دارد.درواقع با استفاده از سایت گلاس­ها، می­توان شیر­ها، صافی­ها، مبرد­ها و تله بخار­های مسدود شده را تشخیص داد. به طور مثال وجود حباب و یا کف در سیستم تبرید نشان از عدم کارکرد صحیح یکی از قسمت­ها می باشد. نشت در سیستم مبرد، افت فشار بیش از حد در فیلتر­های نصب شده و یا مسدود شدن یکی دیگر از تجهیزات از عیوب معمول چنین سیستم­هایی می باشد. به طور مثال در زمانیکه اپراتور، مایع کف آلود را در سایت گلاس مشاهده می­کند به راحتی از وجود ایراد در سیستم با خبر می­شود.همچنین می­توان از سایت گلاس­ها برای اهداف بازرسی نیز استفاده کرد. به طور مثال می­توان رنگ سیال را در قسمت­های مختلف خط با یکدیگر مقایسه کرد.
مثال­های دیگری از موارد کاربرد سایت گلاس­ها به شرح زیر می باشد:
 

  • در خطوطی که توده­ای از ذرات جامد (همانند رزین، پودر­های غیر ارگانیک و محصولات غذایی) در حال عبور هستند، سایت گلاس­ها امکان مشاهده میزان مخلوط شدن مواد با یکدیگر و همچنین حرکت جریان را فراهم می­سازد.
  • در زمان تمیز کردن خطوط، سایت گلاس­ها امکان مشاهده باقی­مانده و مواد خارجی غیر معمول را فراهم می­سازد.
  • در خطوط بخار، امکان رویت سیال مایع شده را فراهم می­سازد تا در صورت وجود، اپراتور سریعاً به حذف آن اقدام نماید.
  • در خطوطی که نیاز به روغن کاری تجهیزات می­باشد، از سایت گلاس استفاده شده تا رنگ روغن و همچنین تمام شدن یا نشدن آن توسط اپراتور قابل تشخیص باشد.

سایت گلاس­ها به انواع و اقسام مختلفی دسته بندی می­شوند. در واقع هر کارخانه سازنده با توجه به تجارب قبلی خود در این زمینه، نوع مخصوصی از سایت گلاس را ساخته و توسعه داده است. شیشه­های سایت گلاس­ (Sight Glass Window) و نمایشگر­های شیشه­ای (Sight Flow Indicator) دو دسته کلی از سایت گلاس­ها می باشند. نوع اول قابلیت نصب بر روی تانک­ها و مخازن را دارد در حالیکه تیپ دوم، درون خط وصل می­شود.

در یک نوع تقسیم بندی می­توان سایت گلاس­های قابل نصب روی خطوط را به دو دسته کلی تمام دید (دید 360 درجه دور تا دور- 360 View Flow Indicator) و دید از درون شاخص جریان (View Through Flow Indicator) تقسیم بندی کرد. شکل این دو حالت در ادامه نمایش داده شده است.

شکل A نشان دهنده  سایت گلاس دو طرف دید و شکل B نشان دهنده سایت گلاس 360 درجه می باشد.

مدل 360 درجه یا تمام دید، در واقع برای خطوطی که دما و یا فشار بالایی دارند مناسب نمی باشد. مدل دید از درون شاخص بر خلاف تیپ تمام دید، برای کلاس­های کاری بر طبق استاندارد­های ANSI و همچنین برای PN های مختلف از سیستم  DIN مناسب می باشند.

شکل A نشان دهنده سایت گلاس دو طرف دید و شکل B نشان دهنده سایت گلاس 360 درجه می باشد.


 

در بسیاری از موارد کارخانه سازنده امکان نصب نشانگر­های مکانیکی مختلفی درون سایت گلاس را فراهم می­کند. از این نمایشگر­ها می­توان به تیپ Flapper، Propeller،Ball ، Finger، Integral Spout اشاره کرد. این نمایشگر­ها کمک می­کنند تا حرکت سیالات بی­رنگ و خیلی شفاف توسط اپراتور قابل تشخیص باشد. همچنین جهت جریان و شدت آن را می­توان با استفاده از این نشانگر­های مکانیکی تشخیص داد.

در شکل زیر یک سایت گلاس با نشانگر Flapper نمایش داده شده است. در واقع این Flapper، به سمت جهت جریان منحرف می­شود. این مدل برای خطوط افقی بسیار مناسب می­باشد اما در مواردی در خطوط عمودی که جهت سیال رو به بالا می­باشد نیز به کار می­رود. به دلیل آنکه میزان انحراف Flapper متناسب با شدت سیال است، در بسیاری از سایت گلاس­های Flapper دار، صفحه رنج بندی شده­ای برای تشخیص میزان دبی سیال قرار داده شده است که با حرکت Flapper بر روی آن اپراتور می­تواند اندازه تقریبی سیال را حدس بزند.

Flapper Flow Indicator

Flapper Flow Indicator

استفاده از Rotor و یا پروانه (Impeller) در سایت گلاس­ها بسیار رایج است.  در این تیپ نیز جهت جریان سیال و اندازه آن به صورت تقریبی قابل حدس زدن می­باشد. این نوع از سایت گلاس قابلیت نصب در خطوط افقی و عمودی را دارد. لازم است دقت شود که این مدل برای خطوطی که دبی سیال پایین می­باشد مناسب نیست زیرا سیال قدرت به حرکت درآوردن پروانه را ندارد.

Rotary Flow Indicator

Rotary Flow Indicator

در مدل Ball Flow Indicator، نشانگر به صورت یک توپ می­باشد که در هنگامیکه سیال برقرار است به صورت معلق در وسط قابل رویت می­باشد. از این تیپ نشانگر در خطوط عمودی و با سیالی که جهت حرکت آن از پایین به بالا می­باشد استفاده می­ شود.

Ball Flow Indicator

Ball Flow Indicator

مدل دیگر نشانگر به صورت Fingers Flow Indicator می­باشد. در این مدل نشانگر با تغییر جهت جریان سیال باعث شده تا حرکت سیالات بسیار تمیز و شفاف و همچنین تیره رنگ حتی تحت رژیم جریان بسیار آرام یا Steady، نیز قابل رویت باشند.

Finger Flow Indicator
نمایش:
مرتب کردن بر اساس: